Sunday, October 28, 2012

Mothers around me (MAM) Vanesa, La Tertulia, Conil


Vanesa je ďalšia mamička, ktorú som sa rozhodla fotiť pre môj projekt Matky okolo mňa (MAM) 

Pochádza so Španielska, presnejšie z prímorského mesta Huelva ale momentálne žije, pracuje a vychováva svojho 5 ročného syna Pabla v Conile kde sme sa spoznali.

Ak ste niekto niekedy navštíli Andalúziu viete, že jej farby sú zelená a biela a to nielen, kôli jej zástave ale tiež kôli kombinácii bielych domov a zelených papradí, muškátov, brečtanov, pálm a neviem ešte akej vegetácie, ktorá tam rastie ako u nás burina.Keď k tomu pridáte ohnivo červenú farbu v znamení vášnivého flamenca máte pred sebou dokonalý obrázok reprezentujúci pravú andalúziu a jej život.

V tomto duchu sa nesú aj moje dnešné fotky mamičky Vanesy, ktorá sa venuje navrhovaniu a šitiu tradičných ženských kostýmov "Traje de gitana" Cigánske šaty. (Flamenco je pôvodne hudba cigáňov)

Vanesa je tiež majiteľkou najúžasnejšieho baru v celom Conile, ktorý sa vola La Tertulia a je to prerobený starý dom s dvoma patiami(Patio je nieco ako vnútorný dvor domu) a viacerými miestnosťami v tradičnom andalúzskom štýle.

Keď sme išli fotiť jej ateliér kde pracuje spolu so svojou spoločníčkou, zobrala ma práve tam. Vyšli sme po kamenných bielych schodoch do hornej časti domu kde sa  za zelenými dverami pripravovala nová kolekcii šiat určená na tradičnčné slávnosti La Feria. Jedna z veľmi známych férií je práve la feria de caballo, v meste Jerez de la Frontera o ktorej som písla TU.

Vanesa sa k tejto profesii nedostala len tak náhodou. Šitiu a navrhovaniu flamenco kostýmov sa venoval aj jej otec a stará mama. Preto, ako vraví Vanesa, je len prirodzené, že sa na túto profesiu dala aj ona sama. Štúdio, ktoré vedie so svojou kamarátkou otvorili len nedávno pretože bar La Tertulia vyžadoval mnoho Vanesinho času, potreboval sa zabehnúť a získať meno. Momentálne ale všetko funguje ako má a Vanesa s nadšením navrhuje a šije tie najnádhernejšie šaty.
Jej syn Pablo rád behá po bielych schodoch z jednej strany na druhú a spôsobuje svojej mame menšie šoky ale vie byť aj veľmi dobrý a pomáha jej vymaľavávať modely, ktore Vanesa nakreslí.

Pohľad na týchto ľudí, miesto kde pracujú a veci, ktoré tvoria ma fascinuje a preto som šťastná, že sa oň môžem podeliť a ukázať vám pravú Andalúzsku atmosféru!

Byť na chvíľu súčasťou inej ako Slovenskej rodiny je veľmi obohacujúce. Hlavne ak sa jedná o tú španielsku. Svoj temperament nezaprú za žiadnu cenu, sú hlučný, divoký, obedujú o tretej a ponocujú aj so svojimi deťmi do neskorej noci. Striktným pravidlám sa vyhýbajú a slová, ktoré s oduševnením rozprávajú, ani oni sami neberú až tak vážne. Pomaly sa učím, že to nie je zlé len INÉ. 

Vanesa is another mum I decided to shoot for my project called Mothers around me (MAM).
She is from Spain, precisely from Huelva but she lives, work and raises her five years old Pablo in Conil now and there is where I met her.
If you ever visited Andalucia, you probably know that its colors are green and white and not just because of their flag but also because of the white architecture and green ferns, geraniums,palms…..and other greenness in every window.
If you add there the hot red color in the singn of Flamenco you create the perfect picture of traditional Andalucia and its life.

Todays story of Vanesa is full of those three colors. She is designer of the traditional flamenco dresses called "el Traje de gitana" (means gypsies dress, Flamenco is originally gypsy music)
Vanesa is also owner of the most gorgeous bar in the whole Conil  called La Tertuliareconstructed traditional house with two Patios and more separated rooms, everything in very andalusian style. 

She took me right there for our photo shoot as her studio is just above the bar. 
We went up the white stairs to the upper part of the house  where behind the big green door the new collection of traditional flamenco dresses was being prepared. El traje de gitana is normally used for all traditional celebrations, called La Feria, one of the most famous in Andalucia is La feria de caballo in Jerez de la Frontera, I wrote about HERE.

Designing and sewing "Traje de gitana" is a family tradition,it used to be Vanesa's dad and her granmum's profession too. As she says, it was very natural for her to start designing herself. But she opened the studio just year ago as the bar La Tertulia was consuming most of her time, it needed to start running properly and get a good name. At the moment is all set up and Vanesa dedicates her time to design the most beautiful dresses ever.

Her little boy Pablo likes to run up and down the stairs and cause his mum little shock every time but he also knows to be a good boy and help Vanesa to colored her dress drawings. Its all way too red for his taste, he would rather uses more blue color for instance:-)

To see how these people live, what they do and create fascinates me and I am very pleased to share this experience with you and show the real Andalusian atmosphere.

Be a part of different than slovak family unless for a while is always very inspiring for me. Especially if it is a spanish one.
They wont hide their temperament at no price, they are loud, wild, they lunch at 3pm and they stay up till late night with their kids. They avoid any strict rules and even themselves don't get seriously what they say.
It all helps to open my mind and I am thankful for that.




16 comments:

 1. To je nádherná ženská!!! Skvělé fotky a prostředí! Tohle se ti moc povedlo, jak článek, tak fotografie!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dakujem, naozaj som si tentokrat dala zalezat aj na clanku, tak som rada, ze to vidiet a ze sa paci!

   Delete
 2. Nádherné! A souhlasím si olivou - je to nádherná ženská sama o sobě.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dakujem a aj ja suhlasim Vanesa je nadherna, tak ako zvonku tak aj zvnutra.

   Delete
 3. Ešte keby sme ju tak mohli vidieť zatancovať v tých šatoch, to by som si veľmi pozrela (:
  A super Kati, teším sa, že sa ti to takto pekne podarilo!

  ReplyDelete
  Replies
  1. ;-) ano Zuzi, to by blo nieco!! A ony to vsetky dokonale vedia!

   Delete
 4. Skvelý článok o zaujímavej žene.. V septembri sme v boli v Andalúzií a určite sa tam ešte vrátime, mne sa strašne páčilo ako španieli milujú deti, akí sú bezprostrední a pohostninní. jediné čo sa mi naozaj nepáčilo sú všadeprítomné skleníky...brr

  ReplyDelete
 5. You captured the moment very beautifully! Love all of them. Can't wait to see more of your works :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you very MUCH Fransisca, I appreciate a lot your comments!

   Delete
 6. Nádhera, veľmi sa mi páčia Tvoje fotky...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dakujem Katka, mam to podobne s tvojimi fotkami:-))

   Delete
 7. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 8. Nemy uzas vo mne vyvolava tento report. Tvoja praca, Kati, R E S P E C T !!!!

  ReplyDelete
 9. Práve som objavil tento blog a uplne <3 ! Krása a tento post je úplne výnimočný, tá žena, prostredie, fotky.... preniesla som sa úplne inam.

  ReplyDelete

ShareThis